رانندگی بهینه

Légende ci-dessous
رانندگی بهینه

حساب مصرف سوخت خود را داشته باشيد

01_Maîtrisez-votre-conso-de-carburantسيتروئن از همان مرحله طراحي، تأثير خودروهاي خود بر محيط زيست را بررسی می کند. کاهش مصرف سوخت بخشي از همين رويكرد است. خودروهای سیتروئن در هر زمان، آخرين دستاوردها در حوزه محیط زیست را دارا می باشد.

براي آنكه رويكرد سیتروئن در خصوص کاهش مصرف سوخت را بهتر بشناسيد، ادامه مطلب را مطالعه کنید. اين بخش حاوی نكات و روش هاي خوبي است كه كمك مي كند شما حساب مصرف سوخت خودتان را داشته باشيد. اين توصيه هاي ساده مربوط به نحوه استفاده و نگهداري خودرو است. براي مثال، شيوه رانندگي شما عامل مهمي است، زیرا تا 15 درصد روي مصرف سوخت تأثير دارد. در ادامه، موارد تاثیرگذار بر مصرف سوخت (كه در استفاده بلند مدت خودش را نشان مي دهد) به ترتیب اولویت آورده شده است: 

سرعت دنده

02_Soyez-toujours-sur-le-bon-rapport-de-vitesse

هميشه دنده مناسب را به كار ببريد. راحت ترين راه بهينه سازي مصرف سوخت استفاده از دنده مناسب است. گاهی اوقات شما مجبور هستید به دلايلي مانند ترافيك يا به دلیل مسائل ايمني با سرعت ثابت رانندگی کنید. اما اغلب اوقات اين امكان وجود دارد كه خودروي خود را با دور موتور پايين تر برانيد. با دنده دستی، تا جايي كه امكان دارد بالاترين دنده را انتخاب كنيد. اگر خودروي شما مجهز به سيستمی است كه بهينه ترين حالت را نشان مي دهد، همان حالت را رعايت كنيد. هنگامي كه با دور موتور پايين تر مي رانيد مصرف سوخت كمتر است، هرچند ممكن است اين احساس به شما دست بدهد كه در دور موتور پايين ماشين به سختی حرکت می کند. با خودروهاي بدون کلاچ يا دنده اتوماتيك، خود سيستم به طور خودكار دنده ها را بر اساس سبك رانندگي عوض مي كند. از اين كاركرد دنده اتوماتيك استفاده كنيد و خودرو را نرم برانيد. پدال گاز را با اعتدال فشار بدهيد، در این صورت سيستم خودكار، مصرف را با انتخاب بهترين نسبت دنده بهينه مي سازد. در سرعت 50 كيلومتر در ساعت، با دنده پنج رانندگي كنيد نه با دنده سه، همين انتخاب صحيح 20 تا 25 درصد در کاهش مصرف سوخت مؤثر است. زماني كه مي خواهيد از لحاظ سر و صدا آسايش بيشتري داشته باشيد، بهتر است زماني كه مجبور به توقف شده ايد ملنند پشت چراغ قرمز، دنده را در حالت خلاص قرار دهید تا كلاچ درگير نباشد. اگر خودروي شما سيستم “استارت استاپ” دارد، موتور به طور خودكار در توقف های طولاني مدت خاموش شده و با فشردن پدال گاز مجددا روشن مي شود. اين سیستم تاثیر بسیار زيادي در مصرف سوخت به ويژه در شهرهاي پرترافيك دارد.

مديريت سرعت

03_Roulez-sans-agressivité...

نرم و با سرعت معتدل رانندگي كنيد. رانندگي ستيزه جويانه و عصبي با شتاب گيري و ترمزهاي ناگهاني مصرف سوخت را بالا مي برد، بدون آن كه ضرورتي داشته باشد. نزديك شدن بيش از حد به خودروي جلويي كار را برای موتور و ترمز شما سخت تر خواهد كرد، به خصوص در داخل شهرها. سرعت خيلي بالا نیز مصرف سوخت را به شكل چشم گيري افزايش مي دهد.
تا جايي كه ممكن است با سرعت پايدار حركت كنيد و فاصله از خودروهاي جلو را حفظ نماييد. اگر خودروي شما كروز كنترل دارد يا به سيستمي مجهز است كه سرعت را محدود مي كند، هر جا كه ممكن است از اين فناوري ها استفاده كنيد تا سرعت ثابت بماند. اگر مجبور به كاهش سرعت شديد، آن را به آخرين لحظه ممكن موكول نكنيد. از قبل پيش بيني كنيد و هر جا امكان دارد از ترمز موتور بهره گيريد تا سرعت خودرو به شكل طبيعي كاهش يابد نه با اعمال ترمز. براي مصرف سوخت کمتر، پاي خود را از روي پدال گاز برداريد. سعي كنيد وضعيت ترافيك را پيش بيني كنيد و هميشه كمي جلوتر از مسير خود را با هوشياري نگاه كنيد. براي مثال وقتي مي دانيد به چراغ راهنمايي نزديك مي شويد به تدريج سرعت خود را كم كنيد. هر چقدر با سرعت معتدل تر رانندگي كنيد مصرف سوخت شما بيشتر كاهش پيدا مي كند. خلاصه اين كه نرم تر برانيد تا پولتان هدر نرود.

بار خودرو

04_Roulez-sans-surcharger...

بار بيش از حد به خودرو تحميل نكنيد. هر چقدر خودروي شما سنگين تر باشد، براي موتور دشوار تر است كه خودرو را به حركت درآورد و در نتيجه سوخت بيشتري مصرف مي كند. تا جايي كه امكان دارد، از حمل وسايل غيرضروري خصوصاً وسايل خيلي سنگين پرهيز كنيد. سعی کنید وسايل را داخل كابين خودرو حمل كنيد. قرار دادن بار روي سقف خودرو از لحاظ آئروديناميكي تأثير منفي دارد و مصرف سوخت را بالا مي برد. زماني که ناچار به استفاده از باربند سقف هستید، از آن استفاده کنید و به محض آن كه ديگر به آن نياز نداريد باربند سقفي را جدا كنيد.

 


فشار تاير

05_Vérifiez-régulièrement...

به طور منظم فشار تايرهاي خود را چك كنيد. زماني كه فشار باد تايرها به قدر كافي نباشد، اصطكاك چرخشي بيشتر از حالت عادي است. موتور بايد بيشتر كار كند و همين مصرف سوخت را افزايش مي دهد.
تايرهايي كه فشار باد آن كم است بيش از حد گرم مي شوند، ميزان چسبندگي آن به جاده كاهش مي يابد و سرعت فرسودگي آن افزايش يافته احتمال تركيدن زياد مي شود. در خيلي از خودروهای کنونی سیتروئن، روي صفحه نماپش پشت آمپر فشار تاير به نمايش در مي آيد اما هيچ سيستمي نمي تواند جاي چك كردن منظم را بگيرد. تغيير دما در اثر تغييرات آب و هوایی تاثیر زیادی روي فشار باد تاير دارد. براي مثال، در زمستان كه هوا سردتر مي شود، سرمای هوا روي فشار باد تاير نیز تاثیر مي گذارد. پس به ياد داشته باشيد كه فشار تاير می بایست به طور منظم چك شود، خصوصا زماني كه هوا ناگهان سرد مي شود. همچنين زماني كه بار سنگيني را با خودرو حمل مي كنيد، می بایست فشار تايرها را چك كنيد. براي ايمني بیشتر، تنظيم فشار باد تايرها در سطح توصيه شده توسط سازنده جدي بگيريد. استفاده از تايرهاي مخصوص «زمستان» به طرز چشمگيري اصطكاك غلطشي روي زمين خشك را افزايش مي دهد. از اینرو، در آب و هواي نامناسب، تايرهاي زمستاني ايمني را افزايش مي دهند، اما بهتر است زماني كه هوا گرم مي شود از تايرهاي زمستاني استفاده نشود.

برنامه ريزي سفر

06_Bien-préparer-ses-déplacementsسفر خود را برنامه ريزي كنيد. مصرف سوخت شما در ترافيك سنگين يا سفرهاي كوتاه تکراری، افزايش مي يابد. در ترافيك شدید، معمولا راننده ها سبك رانندگي اشتباهي را برمي گزينند و پدال گاز و ترمز را بيشتر فشار مي دهند که باعث مي شود مصرف سوخت افزايش پيدا كند. سفرهاي خود را با هم تركيب كنيد و از قبل برنامه ريزي داشته باشيد تا سفرتان كم هزينه تر شود. تا جايي كه امكان دارد از رانندگي در زمان اوج ترافيك اجتناب كنيد. مسير را از قبل برنامه ريزي كنيد تا بتوانيد نرم برانيد، ترمز و گاز بيهوده را به حداقل برسانيد و پيمايش را در حد پاييني نگه داريد. زمانی که در ترافيك سنگين گير افتاديد، موتور خودرو را خاموش كنيد، به همين شكل، وقتي خريد يا توقف كوتاهي داريد و مي خواهيد نان يا روزنامه يا هر چيز ديگري بخريد، موتور خودرو را خاموش كنيد و ريلكس باشيد. اين روش همواره به كاهش مصرف سوخت كمك مي كند و از دود اگزوز خودرو مي كاهد.

گرم كردن موتور

07_Roulez-pour-chauffer-votre...

با راندن، خودروي خود را گرم كنيد. هرچقدر موتور خودرو سردتر باشد انرژي بيشتري براي حركت خودرو نياز دارد. براي سفرهاي كوتاه در زمستان، مصرف بنزين شما تا 50 درصد افزايش پيدا مي كند. وقتي خودرو را روشن مي كنيد، آن را در حالت خلاص گرم نكنيد. به جاي اين كار با سرعت خيلي پایین حرکت کنید. وقتي خودرو را می رانيد، موتور آن زودتر گرم مي شود. همچنین خودروهاي جديد هنگام روشن شدن نيازي به فشردن پدال گاز ندارند. بنابراين اگر پدال گاز را هنگام روشن كردن بفشاريد، جز آن كه مصرف سوخت را بالا ببريد هيچ كمكي به روشن شدن موتور نكرده ايد.

 

پنجره هاي بسته

08_Roulez-les-vitres-closes...

با پنجره هاي بسته برانيد. رانندگي با سرعت بيش از 50 كيلومتر در ساعت با پنجره يا پنجره سقفي باز، به طور قابل ملاحظه اي از لحاظ آئروديناميكي سرعت خودرو را کم می کند. اين موضوع در مورد خودروهاي روباز سقف تاشو نیز صادق است. زمانی که با سرعت بالا مي رانيد، پنجره ها را ببنديد تا در مصرف سوخت صرفه جويي كنيد. از سيستم تهويه داخل خودرو براي خنك شدن خودرو استفاده كنيد. سيستم تهويه مطبوع خودرو مخصوصاً در سرعت هاي بالا اثربخش تر كار مي كند.

 

 

مديريت برق خودرو

09_Gérez-les-consommateur-de-...

سيستم هايي كه برق زيادي مصرف مي كنند را مديريت كنيد. موتور، برق تمام وسايل الكتريكي خودرو را تأمين مي كند. در نتيجه، هر چقدر برق بيشتري در خودرو مصرف كنيد، مصرف سوخت بيشتر خواهد شد. در کل بهتر است وسايل الكتريكي غیرضروری خودرو را روشن نگاه نداريد. تجهیزات گرمایشی/سرمایشی را خاموش كنيد، مانند بخاري شيشه عقب كه بخار شيشه را محو مي كند، يا اين كه در صورت لزوم فضاي داخل خودرو را تهويه كنيد. يا اين كه تنظيمات وسايل برقي را در حداقل ممكن آن قرار دهيد؛ كولر و تهويه مطبوع خودرو از انرژي موتور مصرف مي كند. زمانی که درجه حرارت بالا است، با استفاده از سيستم كاهش دماي داخل خودرو، 25 درصد به مصرف سوخت افزوده مي شود. بنابراين از سيستم تهويه خودرو بجا و عاقلانه استفاده كنيد. اگر يك سيستم اتوماتيك تهويه هوا داريد، دمايي را انتخاب نكنيد كه بيشتر از پنج يا شش درجه با بيرون اختلاف داشته باشد. زیرا زمان خارج شدن از خودرو، علاوه بر صرفه جويي در مصرف سوخت، از «شوك حرارتي» هم اجتناب كرده ايد. اگر خودروي شما به مدت طولاني زير نور آفتاب بوده، قبل از روشن كردن كولر يا تهويه مطبوع، پنجره ها را پايين كشيده و كمي با سرعت پايين برانيد تا هواي گرم داخل كابين خارج شود بعد از كولر استفاده كنيد.
در اين صورت سيستم تهويه مطبوع خودرو با بسته شدن پنجره ها با يك دماي ثابت داخل كابين رو به رو خواهد بود. براي اجتناب از گرم شدن بيش از حد داخل خودرو، بهتر است خودرو را در سايه پارك كنيد و اگر مجبور شديد زير آفتاب پارك كنيد، تا حد امكان از پرده يا سايه بان استفاده كنيد. اگر خودروي شما پنجره سقفي دارد، پرده نورگير آن را بكشيد.

خدمات

10_Entretenez-régulièrement-votre-véhicule

سرويس هاي دوره اي خودرو را به طور منظم انجام دهيد. اگر از سيستم هاي خودرو (مانند موتور، گيربكس، تهويه هوا، تاير و غيره) به درستي مراقبت نكنيد، خودروي شما با اثربخشي كمتر و مصرف سوخت بيشتر كار مي كند. براي آن كه خودروي شما با حداكثر اثربخشي كار كند، بايد آن را به طور منظم براي سرويس هاي دوره اي به يك مكانيك حرفه اي بسپاريد. اطمينان حاصل كنيد كه همه قطعات مصرفي (روغن، فيلتر هوا، تاير و غيره) گارانتي باشند و توسط سيتروئن توصيه يا تست شده باشند. هر يك از قطعات يا مجموعه هاي خودروي شما با مشخصات فني خاصي مطابقت دارند. براي مثال، وظیفه روغن موتور تنها روانكاري نيست، بلكه در اثربخشي موتور هم تاثیرگذار است؛ اين موضوع براي بقيه قطعات خودروي شما نیز صادق است. يك سيستم تهويه يا كولري كه به طور صحيح نگهداري نشود، سوخت به مراتب بيشتري مصرف مي كند. به نفع شما است كه اطمينان حاصل كنيد سرويس هاي دوره اي خودروي شما به خوبي انجام مي شوند، چون در مصرف سوخت آن هم تأثير دارند، هم قابليت اطمينان آن بيشتر است و هم اینکه موقع فروش قيمت خود را بهتر حفظ مي كند.

آب بندي خودرو

11_Bien-roder-pour-bien-roulerخودرو را با نرم راندن آب بندي كنيد. وقتي خودروي خود را تازه خريده ايد، آن را آب بندي كنيد. براي آن كه خودروي شما حداكثر بازده را داشته باشد نياز دارد براي يك مدت كوتاه آب بندي شود. بعد از آن كه خودروي شما بين سه تا پنج هزار كيلومتر آب بندي شد، بهينه ترين حالت مصرف سوخت را از خود نشان خواهد داد.
خلاصه اين كه براي اين كه در هزينه ها و مصرف سوخت صرفه جويي كنيد و بازده حداكثر داشته باشيد بهتر است خودرو را آب بندي كنيد.